Informácie (3) - Gréckokatolícka cirkev farnosť Ďačov
Gréckokatolícka cirkev farnosť Ďačov
Kalendár
Dnes je: Utorok
7. júl. 2020

Sviatok má:
dnes: Oliver
zajtra: Ivan
pozajtra: Lujza
včera: Patrícia, Patrik

IP:18.232.186.117.
ec2-18-232-186-117.compute-1.amazonaws.com
Hlavné menu
MenuMaker produced NavBar
Gréckokatolícky magazín

TV - naživo
gréckokatolícky magazín

Biblia
Nový zákon
Nový zákon

Starý zákon
Starý zákon
Spovedné zrkadlo

Plagát
Ďačov mapa

Letecký pohľad Ďačov
Vyhľadaj na stránke


Pokročilé vyhľadávanie
Radio
Stanica:
Nie je voľba


<a href=''>Play Nie je voľba</a>

Hrať v samostatnom okne
Gréckokatolícka cirkev farnosť Ďačov: Informácie

Vyhľadávanie v tejto téme:   
[ Ísť na úvodnú stránku | Vybrať novú tému ]

USA, Kanada i Taliansko sa nanovo zveria pod ochranu Panny Márie
Informácie

USA, Kanada i Taliansko sa nanovo zveria pod ochranu Panny Márie

Biskupi USA a Kanady v prvý deň mariánskeho mesiaca máj opätovne zveria svoje krajiny do ochrany Panny Márie. Oznámili to obe biskupské konferencie v spoločnom komuniké.

„Obraciame sa na Pannu Máriu a prosíme, aby nám pomohla jej mocnými a materskými modlitbami k Bohu za nás. Zveriť sa Márii znamená byť s ňou zjednotení v úplnom odovzdaní nášho života Bohu“, uviedol predseda Konferencie biskupov Kanady Mons. Richard Gagnon.

Rozhodnutie biskupov oboch krajín prišlo po tom, čo boli na Veľkonočnú nedeľu zasvätené Panne Márii Gudalupskej krajiny Latinskej Ameriky a oblasti Karibiku biskupmi CELAM (Rady biskupských konferencií Latinskej Ameriky a Karibiku).

V rovnaký deň, 1. mája, bude na žiadosť veriacich do ochrany Panny Márie zverené aj celé Taliansko. Biskupi ho zasvätia na mariánskom pútnickom mieste v Caravaggiu v provincii Bergamo, ktorá bola najviac zasiahnutá nákazou koronavírusu.

Ako vysvetlil predseda Konferencie biskupov talianska kardinál Gualtiero Bassetti, zverenie krajiny je spojené aj so sviatkom svätého Jozefa robotníka, ktorý pripadá práve na prvého mája. Aj svet práce je totiž tvrdo poznačený pandémiou koronavírusu.

Mnoho iných národov sa zverilo pod ochranu Božej Matky už v prvých týždňoch pandémie.

-zk- 

24 apríla 2020, 20:33 (vaticannews.va)

Autor: o.Jan - Sobota, 25.04. 2020 - 17:58:44 (26 čitateľov)(Zobraziť celý článok | 4026 bajtov | Hodnotenie: 0)
V deň pápežových menín sv. Juraja odovzdali nemocniciam dýchacie prístroje
Informácie

V deň pápežových menín sv. Juraja odovzdali nemocniciam dýchacie prístroje

Cirkev si 23. apríla pripomína sviatok svätého mučeníka Juraja, ktorého meno nesie aj pápež František – Jorge Mario Bergoglio. Práve v tento deň boli z Vatikánu doručené do troch nemocníc v oblastiach Rumunska, Španielska a Talianska zvlášť postihnutých nákazou koronavírusu dýchacie prístroje ako dar Svätého Otca.

Zo zásielok stále chýbajúcich prístrojov a zdravotných pomôcok – ventilačných zariadení a ochranných masiek, okuliarov a kombinéz pre pracovníkov intenzívnej starostlivosti – sa tešili v nemocniciach rumunskom meste Suceava (5 prístrojov), v španielskom Madride (3 prístroje) a  talianskom Lecce (2 dýchacie prístroje). Nemocnice dostali dar od Svätého Otca cez pápežského almužníka kardinála Krajewského ako odpoveď na žiadosti o pomoc v núdzi pandémie, ktorá im bola prisľúbená už 27. marca.

Spomienka svätého Juraja, ktorý zomrel mučeníckou smrťou v roku 303, sa slávi na Slovensku v rímskokatolíckom obrade o deň neskôr kvôli sviatku sv. Vojtecha.  Gréckokatolícka cirkev ho však slávi  spolu s univerzálnou Cirkvou 23. apríla, práve v deň jeho umučenia, ako odporúčaný sviatok „Svätého a slávneho veľkomučeníka, triumfátora a divotvorcu Juraja“.

Sv. Juraj zomrel, pretože sa nezriekol svojej viery počas prenasledovania kresťanov, ktoré rozpútal rímsky cisár Dioklecián. Z hagiografie je známy obraz ako sv. Juraj chránený krížom víťazí nad drakom. Tak sa tento svätec stal symbolom Božieho víťazstva nad zlom.

-mh-   

23 apríla 2020, 15:03 (vaticannews.va)

Autor: o.Jan - Štvrtok, 23.04. 2020 - 17:24:10 (36 čitateľov)(Zobraziť celý článok | 3723 bajtov | Hodnotenie: 0)
Od 4. mája začne Vatikán postupne uvoľňovať krízové obmedzenia
Informácie

Od 4. mája začne Vatikán postupne uvoľňovať krízové obmedzenia

Vo Vatikáne sa od 4. mája začne s postupným uvoľňovaním obmedzení prijatých v rámci prevencie vírusového ochorenia Covid-19. Na mimoriadnom rokovaní v stredu 22. apríla vedúci dikastérií riešili ďalší postup. 

Výsledkom stretnutia šéfov dikastérií je oznam vatikánskeho Tlačového strediska, že druhá fáza krízových opatrení sa vo Vatikáne začne od 4. mája. Zatiaľ však nebola zverejnená konkrétna podoba ďalších krokov.

Ako čítame v ozname, na stretnutí vedúcich dikastérií „sa zdôraznilo úsilie Svätej stolice vynaložené na vysporiadanie sa s krízou únosným spôsobom. Ďalej sa rozhodlo o postupnom obnovení riadnych služieb pri zachovaní zdravotnej prevencie na zamedzenie nákaze, aby sa tak zabezpečila služba pre Svätého Otca a univerzálnu Cirkev.“

Termínovanie opatrení vo Vatikáne doposiaľ stále korešponduje s termínmi prijatými občianskymi orgánmi v rámci mesta Rím a v rámci celého Talianska. Premiér Talianskej republiky Giuseppe Conte avizoval, že do konca tohto týždňa vláda vydá nové smernice pre tzv. „fázu 2“, ktorá sa začne od 4. mája.

Vo Vatikáne bolo do dnešného dňa evidovaných celkovo deväť osôb s diagnostikovaným ochorením Covid-19.

-jb-

23 apríla 2020, 14:16 (vaticannews.va)

Autor: o.Jan - Štvrtok, 23.04. 2020 - 17:23:29 (28 čitateľov)(Zobraziť celý článok | 3698 bajtov | Hodnotenie: 0)
Eucharistický kongres v Budapešti sa posúva na budúci rok
Informácie

Eucharistický kongres v Budapešti sa posúva na budúci rok

V dôsledku krízy koronavírusu sa Medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti posúva o jeden rok. Uskutoční sa v septembri 2021. 

Rozhodnutie o presune medzinárodného podujatia pôvodne plánovaného v hlavnom meste Maďarska v termíne 13. - 20. septembra 2020, oficiálne oznámila Svätá stolica vo štvrtok 23. apríla. Vo vyhlásení vatikánskeho hovorcu Mattea Bruniho čítame:

„Z dôvodu aktuálnej zdravotnej situácie a jej dôsledkov na pohyb a zhromažďovanie veriacich a pútnikov, Svätý Otec spolu s Pápežským výborom pre medzinárodné eucharistické kongresy a s biskupským zborom Maďarska usúdil, že je potrebné posunúť 52. medzinárodný eucharistický kongres, pôvodne plánovaný v Budapešti v septembri 2020, na september 2021.“

-jb-

23 apríla 2020, 13:18 (vaticannews.va)

Autor: o.Jan - Štvrtok, 23.04. 2020 - 17:22:53 (36 čitateľov)(Zobraziť celý článok | 2966 bajtov | Hodnotenie: 0)
9. Modlitbové stretnutie MODLITBA ZA POKOJ
Informácie
Plagát

na svetlomariino.sk
Autor: o.Jan - Štvrtok, 23.04. 2020 - 10:12:20 (36 čitateľov)(Zobraziť celý článok | 632 bajtov | Hodnotenie: 0)
O jeden rok sa posúva Svetové stretnutie rodín v Ríme a SDM v Lisabone
Informácie

O jeden rok sa posúva Svetové stretnutie rodín v Ríme a SDM v Lisabone 

Pre komplikácie spôsobené súčasnou zdravotnou krízou sa Cirkev rozhodla posunúť dve veľké medzinárodné cirkevné udalosti o jeden rok. Svetové stretnutie rodín, pôvodne naplánované na budúci rok v Ríme, bude vo Večnom meste až v júni 2022. Podobne aj Svetové dni mládeže v portugalskom Lisabone sa uskutočnia až v auguste 2023, o rok neskôr oproti pôvodnému termínu.

Informoval o tom hovorca Svätej stolice Matteo Bruni v pondelok 20. apríla v nasledujúcom vyhlásení:

„Z dôvodu súčasnej zdravotnej situácie a jej dôsledkov na cestovanie a zhromažďovanie sa mladých ľudí a rodín, Svätý Otec, spolu s Dikastériom pre laikov, rodinu a život, považoval za potrebné posunúť o jeden rok najbližšie  Svetové stretnutie rodín, plánované v Ríme v júni 2021, a Svetové dni mládeže, plánované v Lisabone v auguste 2022, čiže na jún 2022 a na august 2023.“

-mh-

20 apríla 2020, 19:50 (vaticannews.va)

Autor: o.Jan - Utorok, 21.04. 2020 - 16:56:45 (37 čitateľov)(Zobraziť celý článok | 2844 bajtov | Hodnotenie: 0)
Narodiť sa z Ducha  ranná omša pápeža Františka s modlitbou za politikov
Informácie

Narodiť sa z Ducha – ranná omša pápeža Františka s modlitbou za politikov

V pondelok 20. apríla sa Svätý Otec František pri rannom slávení Eucharistie modlil za politikov, ktorých povolanie predstavuje „vysokú formu dobročinnej lásky“. V homílii pripomenul, že správny kresťan sa necháva viesť Duchom Svätým, i keď nikdy nevie, kam ho povedie.

Na úvod svätej omše v kaplnke Domu sv. Marty vyslovil pápež František tento úmysel: „Modlime sa dnes za mužov a ženy, ktorých povolaním je politika: politika je vysokou formou dobročinnej lásky. Za politické strany v rôznych krajinách, aby v tomto čase pandémie spoločne hľadali dobro krajiny, a nie dobro vlastnej strany.“

Jánovo evanjelium v 3. kapitole (3,1-8) hovorí o narodení sa z Ducha, ktoré je nevyhnutné pre Božie kráľovstvo. Svätý Otec František pozval v homílii k zamysleniu, či sme ako kresťania otvorení tomuto vedeniu Duchom, alebo nám stačí, že dodržiavame prikázania a náboženské zvyklosti.

Duchu Svätému otvárame dvere modlitbou, vysvetlil pápež na príbehu zo Skutkov apoštolov (4,23-31) o tzv. „druhých Turícach“, keď všetci členovia spoločenstva dostávajú od Ducha Svätého odvahu a smelosť ohlasovať.

Plné znenie homílie pápeža Františka

Tento muž Nikodém, jeden z popredných medzi Židmi, vplyvný človek, cítil potrebu ísť za Ježišom. Išiel v noci, nútený konať s určitou opatrnosťou, keďže na tých, čo sa chodili zhovárať s Ježišom sa hľadelo cez prsty. Je to spravodlivý farizej, pretože nie všetci farizeji sú zlí, nie. Boli aj spravodliví farizeji.

Tento je spravodlivým farizejom. Pocítil nepokoj, pretože je to muž, ktorý čítal prorokov a vedel, že to, čo Ježiš robí, bolo ohlásené prorokmi. Cítil nepokoj a išiel sa porozprávať s Ježišom: „Rabbi, vieme, že si prišiel od Boha ako učiteľ“ - toto je do istej miery vyznanie. „Lebo nik nemôže robiť také znamenia, aké ty robíš, ak nie je s ním Boh.“ A tu zastane. Zastane pred slovami „tak teda“: ak toto hovorím, „tak teda...“!

A Ježiš odpovedal. Odpovedal tajomne, ako to on, Nikodém, nečakal. Odpovedal tým obrazom narodenia: „Ak sa niekto nenarodí zhora, nemôže uzrieť Božie kráľovstvo“. A on, Nikodém, cíti zmätok, nerozumie a vezme Ježišovu odpoveď doslovne: „Ale ako sa môže človek narodiť, keď je už starý?“

Narodiť sa zhora, narodiť sa z Ducha. To je ten skok, ktorý Nikodémovo vyznanie musí urobiť a on nevie ako ho urobiť. Pretože Duch je nepredvídateľný. Definícia Ducha, ktorú tu Ježiš dáva, je zaujímavá: „Vietor veje, kam chce; počuješ jeho šum, ale nevieš, odkiaľ prichádza a kam ide. Tak je to s každým, kto sa narodil z Ducha“, čiže je slobodný. Človek, ktorý sa nechá viesť z jednej strany na druhú Duchom Svätým: toto je sloboda Ducha. A kto takto koná, je človekom poslušným, a tu sa hovorí o poddajnosti voči Duchu Svätému.

Byť kresťanom nie je iba dodržiavať Božie prikázania: tie treba plniť, to je pravda; avšak ak zostaneš len pri tom, nie si dobrým kresťanom. Byť kresťanom znamená dovoliť, aby do teba vstúpil Duch a viedol ťa. Viedol ťa tam, kam chce on. V našom kresťanskom živote sa mnohokrát zastavíme ako Nikodém pred slovami „tak teda“, nevieme aký krok urobiť, nevieme ako ho spraviť alebo nemáme dôveru v Boha, aby sme tento krok urobili a dovolili vstúpiť Duchu. Znovu sa narodiť znamená nechať, aby Duch vstúpil do nás. A aby to bol Duch, kto ma vedie, a nie ja. A takto slobodný, s touto slobodou Ducha, čo nikdy nevieš, kam ťa privedie.

Apoštoli, ktorí boli vo Večeradle, keď prišiel Duch Svätý, vyšli kázať s tou odvahou, s tou smelosťou... Netušili, že by sa to mohlo udiať; a vykonali to, pretože ich viedol Duch. Kresťan sa nikdy nesmie zastaviť iba pri dodržiavaní Božích prikázaní: treba ich plniť, ale treba ísť ešte ďalej, k tomuto novému narodeniu, ktoré je narodením sa z Ducha, ktoré ti dá slobodu Ducha.

A toto je to, čo sa udialo v tejto kresťanskej komunite v Prvom čítaní, potom čo sa Ján a Peter vrátili z výsluchu, ktorý mali u kňazov. Išli za svojimi bratmi v tejto komunite a rozpovedali, čo im hovorili veľkňazi a starší. A komunitu, keď to počula, to všetkých spoločne trochu vyľakalo. A čo urobili? Modlili sa. Nezastavili sa pri pravidlách opatrnosti: „nie, teraz spravme takto, budeme mať väčší pokoj...“ Nie. Modlili sa. Aby to bol Duch, kto im povie, čo by mali robiť. Pozdvihli hlas k Bohu hovoriac: „Pane!“ a modlili sa.

Toto je krásna modlitba v temnej chvíli, vo chvíli, keď musia urobiť rozhodnutia a nevedia, čo robiť. Chcú sa narodiť z Ducha, otvárajú srdce Duchu: nech je to on, čo im napovie... A prosia: „Pane, Herodes, Poncius Pilát s národmi a izraelským ľudom sa spolčili proti tvojmu Duchu Svätému a Ježišovi“, rozprávajú ten príbeh a hovoria: „Pane, urob niečo!“. „A teraz, Pane, pozri na ich hrozby“ - tie od skupiny kňazov - „a daj, aby tvoji služobníci hlásali tvoje slovo so všetkou odvahou“ – žiadajú smelosť, odvahu, aby nemali strach: „Vystri svoju ruku, aby sa skrze meno Ježiša diali uzdravenia, znamenia a divy“. „A keď sa pomodlili, zatriaslo sa miesto, na ktorom boli zhromaždení, všetkých naplnil Svätý Duch a smelo hlásali Božie slovo.“ Udiali sa tu druhé Turíce.

Voči ťažkostiam, pred zatvorenými dverami, keď nevedeli ako pokračovať, idú k Pánovi, otvárajú mu srdce, a prichádza Duch a dáva im to, čo potrebujú, a vychádzajú von kázať s odvahou, a idú vpred. Toto je narodiť sa z Ducha, toto je nezostať stáť pred tým „tak teda“, nezostať len pri tom, čo som robil vždy doposiaľ, len pri prikázaniach, len pri náboženských zvyklostiach: nie!

Toto je znova sa narodiť. A ako sa človek pripraví, aby sa znova narodil? Modlitbou. Modlitba je to, čo otvára dvere Duchu a dáva nám túto slobodu, túto smelosť, túto odvahu Ducha Svätého. Čo nikdy nevieš, kam ťa povedie. Ale je to Duch.

Nech nám Pán pomáha byť vždy otvorení Duchu, aby to bol On, čo nás vedie vpred v našom živote v službe Pánovi.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)

Duchovné sväté prijímanie

Pred vystavením monštrancie s Eucharistiou pozval Svätý Otec k duchovnému prijímaniu veriacich sledujúcich priamy prenos:

„K tvojim nohám, môj Ježiš, sa skláňam a obetujem ti kajúcnosť svojho skrúšeného srdca, ktoré sa vo svojej nepatrnosti ponára do tvojej svätej prítomnosti. Klaniam sa ti vo sviatosti tvojej lásky, túžim ťa prijať do chudobného príbytku, ktorý ti ponúka moje srdce. Vo vyčkávaní šťastia sviatostného prijatia chcem ťa prijať duchovne. Príď ku mne, môj Ježiš, aby som mohol prísť k tebe. Kiež tvoja láska roznieti celé moje bytie, na život a na smrť. Verím v teba, dúfam v teba, milujem ťa.“

Po ukončení svätej omše Eucharistickým požehnaním sa za spevu mariánskej veľkonočnej antifóny Regina Caeli (Raduj sa nebies kráľovná) pápež František opäť zastavil v krátkej modlitbe pred vyobrazením Panny Márie s Ježiškom v náručí.

-mh, jb-

20 apríla 2020, 13:31 (vaticannews.va)

Autor: o.Jan - Utorok, 21.04. 2020 - 16:53:25 (39 čitateľov)(Zobraziť celý článok | 14365 bajtov | Hodnotenie: 0)
Pápež bude sláviť Nedeľu Božieho milosrdenstva v rímskom sanktuáriu
Informácie

Pápež bude sláviť Nedeľu Božieho milosrdenstva v rímskom sanktuáriu

V nedeľu 19. apríla bude Cirkev už po dvadsiaty raz sláviť Sviatok Božieho milosrdenstva. Pápež František bude pri tejto príležitosti celebrovať Eucharistiu v Kostole Ducha Svätého neďaleko Vatikánu.

Pápež bude v spomínanom kostole sláviť o 11. hodine svätú omšu Druhej veľkonočnej nedele súkromnou formou. Následne sa pomodlí poludňajšiu modlitbu „Raduj sa, nebies kráľovná“.

Chrám Santo Spirito in Sassia, ležiaci v bezprostrednej blízkosti Námestia sv. Petra v komplexe rovnomennej nemocnice a v susedstve Generálneho domu jezuitov, je hlavným sanktuáriom Božieho milosrdenstva v rámci Večného mesta.

Sviatok Božieho milosrdenstva ustanovil v roku 2000 sv. Ján Pavol II. Jeho dátum bol určený na Druhú veľkonočnú nedeľu, tak ako to v súkromnom zjavení žiadal Ježiš od sestry Faustíny. Pripomeňme, že s týmto sviatkom bol život sv. Jána Pavla II. osobitne spojený. Karol Wojtyla, ktorého sté výročie narodenia si pripomíname tento rok, zomrel pred 15 rokmi v predvečer Sviatku Božieho milosrdenstva, 2. apríla 2005.

Do rímskeho Sanktuária Božieho milosrdenstva, v ktorom si pútnici môžu uctiť aj relikvie sv. Jána Pavla II. a sv. Faustíny Kowalskej, vkročí noha pápeža po 25 rokoch. Naposledy tu slávil svätú omšu pápež sv. Ján Pavol II. v Druhú veľkonočnú nedeľu roku 1995, ešte pred ustanovením sviatku.

Chrám Santo Spirito in Sassia, nesúci titul Ducha Svätého, bol vyhlásený za rímske Sanktuárium Božieho milosrdenstva v roku 1994. Kostol ležiaci pri nábreží Tiberu má však za sebou dlhú históriu. Postavený bol v 8. storočí na podnet pápeža Leva IV. a prestavaný Pavlom III. v roku 1538. Je súčasťou starobylého rovnomenného nemocničného komplexu. Okrem šírenia úcty k Božiemu milosrdenstvu sa špecializuje aj na pastoráciu chorých.

Pripomeňme, že v deň Sviatku Božieho milosrdenstva je možné za obvyklých podmienok, spolu so vzývaním Božieho milosrdenstva, získať úplné odpustky.

-zk-

17 apríla 2020, 16:26 (vaticannews.va)

Autor: o.Jan - Sobota, 18.04. 2020 - 15:50:22 (31 čitateľov)(Zobraziť celý článok | 4966 bajtov | Hodnotenie: 0)
Benedikt XVI. dostal k 93. narodeninám nový životopis od Seewalda
Informácie

Benedikt XVI. dostal k 93. narodeninám nový životopis od Seewalda

Emeritný pápež Benedikt XVI. slávi svoje 93. narodeniny v kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikáne v striedmom štýle a vo vďačnosti Pánovi. Ako uviedol jeho osobný sekretár Mons. Georg Gänswein, vzhľadom na opatrenia proti nákaze neprijímal návštevy, avšak v týchto hodinách prijal množstvo blahoprajných telefonátov, zvlášť ten od svojho brata Georga. Veľa blahoželaní mu prichádza aj poštou a e-mailom. 

Mons. Gänswein ďalej uviedol, že pápež Benedikt XVI. je sústavne informovaný o vývoji pandémie a každý deň sa modlí za chorých a tých, ktorí trpia z dôvodu vírusu. „Zvlášť sa ho dotklo aj to množstvo kňazov, lekárov a zdravotníkov, ktorí zomreli – najmä na severe Talianska – v službe chorým na koronavírus,“ uviedol osobný sekretár emeritného pápeža. Dodal, že Benedikt XVI. „je účastný na tejto bolesti“, „s obavami“ sleduje situáciu, ale „nenecháva si ukradnúť nádej“.

Svoj narodeninový deň začal Joseph Ratzinger slávnostnou svätou omšou v kaplnke kláštora Mater Ecclesiae, pokračoval chvíľami modlitby a čítaním, ale aj chvíľami venovanými piesňam z rodného Bavorska.

Obzvlášť milý dar, ktorý emeritný pápež dnes ráno dostal, bola objemná biografia od nemeckého žurnalistu Petra Seewalda, ktorá ešte len vyjde 4. mája. Ako vysvetlil Mons. Gänswein, „spočiatku zamýšľal Seewald predstaviť ju emeritnému pápežovi osobne práve v týchto dňoch. Žiaľ pandémia to znemožnila.“

Životopisná kniha s titulom Benedikt XVI. – jeden život vyjde vo vydavateľstve Droemer Knaur. Jej autor je známy viacerými knihami rozhovorov s emeritným pápežom, medzi iným aj bestsellermi „Svetlo sveta“ a „Posledné rozhovory“.

-ag, mh, jb-

16 apríla 2020, 15:39 (vaticannews.va)

Autor: o.Jan - Sobota, 18.04. 2020 - 15:45:05 (35 čitateľov)(Zobraziť celý článok | 4253 bajtov | Hodnotenie: 0)
Dnes sa dožíva 93 rokov emeritný pápež Benedikt XVI.
Informácie

Dnes sa dožíva 93 rokov emeritný pápež Benedikt XVI. 

Joseph Ratzinger sa narodil 16. apríla 1927 v bavorskom mestečku Marktl-am-Inn. Domovom emeritného pápeža je od roku 2013 kláštor Mater Ecclesiae vo Vatikáne, kde sa v ústraní venuje rozjímaniu nad Božím slovom a modlitbe za Cirkev a svet. 

V knihe rozhovorov s Petrom Seewaldom nazvanej „Posledné rozhovory“ z roku 2016, emeritný pápež Benedikt XVI. odpovedá aj na tieto otázky:

Máte nejakú obľúbenú modlitbu?

„Je ich viacero. Je tu tá od sv. Ignáca: «Vezmi, Pane, a prijmi celú moju slobodu...». Potom jedna od sv. Františka Xaverského: «Milujem Ťa nie preto, lebo mi môžeš darovať raj alebo ma odsúdiť do zatratenia, ale pretože si môj Boh. Milujem Ťa, pretože Ty si Ty». Alebo tá od sv. Mikuláša z Flüe: «Vezmi ma takého, aký som». A potom sa mi zvlášť páči (...) «Všeobecná modlitba» od sv. Petra Kanízia, ktorá pochádza zo 16. storočia, ale je stále krásna a aktuálna.“

A Vaše obľúbené duchovné miesto?

„Povedal by som, že Altötting, prirodzene, s jeho starobylou mariánskou svätyňou.“

Prinášame znenie modlitby, ktorú Benedikt XVI. spomína ako svoju zvlášť obľúbenú, starú a stále aktuálnu:

Všeobecná modlitba sv. Petra Kanízia, druhého apoštola Nemecka

„Všemohúci, večný Bože, Pane, nebeský Otče! Pohliadni svojimi očami nezaslúženého milosrdenstva na naše utrpenie, biedu a núdzu.

Zľutuj sa nad nami všetkými, čo veria v Krista, pre ktorých sa tvoj jednorodený Syn, náš milovaný Pán a Spasiteľ, Ježiš Kristus, dobrovoľne vydal do rúk hriešnikov a vylial svoju predrahú krv na kmeň svätého kríža.

Cez tohto Pána Ježiša, odvráť najmilostivejší Otče, spravodlivé tresty, súčasné i budúce nebezpečenstvá, škodlivý hnev, vojnu a zbrane, zdražovanie, choroby, smutné i biedne časy.

Osvieť a vo všetkom dobrom posilni duchovných i svetských predstavených a panovníkov, aby spoločne podporovali to, čo prispeje k tvojej božskej sláve, našej spáse, k mieru na celom svete a blahu celého kresťanstva.

Udeľ nám, ó, Bože pokoja, skutočnú jednotu vo viere bez akéhokoľvek rozdelenia a odlúčenia; obráť naše srdcia na pravé pokánie a zlepšenie nášho života; zapáľ v nás oheň svojej lásky; daj nám túžbu a zanietenie pre spravodlivosť, aby sme ti ako poslušné deti boli milí a príjemní v živote i v smrti.

Prosíme ťa tiež, ako ty chceš, ó, Bože, aby sme ťa prosili za svojich priateľov i nepriateľov, za zdravých i chorých, za všetkých skľúčených,  i biednych kresťanov, za všetkých živých i mŕtvych. Tebe, ó, Pane, nech sú poručené naše skutky, konanie, náš život i smrť.

Dovoľ, aby sme sa tu tešili z tvojej milosti a tam ju so všetkými vyvolenými získali, aby sme ťa vo večnej radosti a blaženosti mohli chváliť, velebiť a oslavovať.

To nám daj, ó, Pane, nebeský Otče! Skrze Ježiša Krista, tvojho milovaného Syna, ktorý s tebou a s Duchom Svätým v rovnakej podstate s Bohom žije a kraľuje na veky vekov. Amen.“

(Preklad modlitby je prevzatý zo slovenského vydania Posledných rozhovorov: SSV, 2017)

-jb, zk-

16 apríla 2020, 12:49 (vaticannews.va)

Autor: o.Jan - Sobota, 18.04. 2020 - 15:44:02 (34 čitateľov)(Zobraziť celý článok | 8737 bajtov | Hodnotenie: 0)
254 článkov (26 stránok, 10 článkov na stránku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejsť na:
Počítadlo
Verejných návštev
stránok od 28.08.2012

[ Viac ]
Počet ľudí na stránke
Spolu: 15
CP Ďačov
Cest. poriadok Ďačov

Stránka obce Ďačov
Obec Ďačov
Ankety
Ako sa Vám pačí naša WEB stránka?

Slabá
Pekná
Veľni peknáVýsledky
Ďalšie ankety

Hlasov 656
Web kamery
 
Viac web kamier
Počasie
Predpoveď počasia : www.meteo.sk
Fáza mesiaca

SATELIT
Odkazy na WEB stránky

Webhosting WebSupport
Hosting s ľudským prístupom

Oficiálna stránka katolíckej cirkvi na Slovensku
Oficiálna stránka katolíckej cirkvi na Slovensku

Obec Milpoš
Oficiálna stránka obce Milpoš

Obec Ďačov
Oficiálne stránky obce Ďačov

MOSRZ Sabinov
Miestná organizácia SRZ Sabinov

Mesto Sabinov
Mesto Sabinov kde sa dobre žije

Mesto Lipany
Mesto Lipany

Krehlík Ján
Súkromné stránky Ján Krehlik

Klub Nemecký obrovitý strakáč a Český strakáč
Klub chovateľov nemecký obrovitý strakáč a český strakáč

Gymnázium Lipany
Gymnázium Lipany - stránka našej školy

Gréckokatolícke mládežnícke centrum
Gréckokatolícke mládežnícke centrum - Barka v Juskovej Voli.

Gréckokat. arcibiskupstvo Prešov
Gréckokat. arcibiskupstvo Prešov


Gréckokatolícka farnosť Sabinov

[ Pozri ZOZNAM ]
KALKULAČKA
Kalkulačka
 

OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV


Správca stránok: Mgr. Krehlík Ján

©2012
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.13 sekúnd

  Admin
Infor. o registracii domeny